Číňané v ČR 2

7. listopadu 2011 v 18:15 |  China

Vzdělání

Cca 40% Číňanů na území ČR má vysokoškolské vzdělání.

Rodina

Nadpoloviční většina Číňanů v České republice je ve stavu manželském.

Ve většině případů nejdříve vycestuje muž a teprve po tom, až se usadí a začne podnikat, následuje ho manželka. Děti přijíždějí až v další fázi, anebo jsou ponechány v Číně v péči prarodičů. V České republice žije s rodiči jen necelých 40% dětí, více než polovina

(51%) žije v Číně. Příčinou této situace může být důraz, který rodiče kladou na čínské vzdělání a

znalost čínské kultury. Zřejmě dávají přednost tomu, aby jejich dítě vyrůstalo v čínském prostředí pod dohledem prarodičů. Podobný trend je možné sledovat už od počátku historie čínské migrace a přetrvává i mezi Číňany, kteří vycestovali z Číny v 80. a 90. letech ať už do USA nebo do střední Evropy.

Obecně platí, že čínskou rodinu tvoří manželský pár a jejich děti. Existují však také velké rodiny, tvořené třemi i více generacemi. Ruku v ruce s rozšiřováním osobní svobody převažuje nyní trend malých rodin, tvořených jenom bezprostředními příbuznými. Členové rodiny se vzájemně radí, společně rozhodují a podíl jednotlivých členů rodiny na domácích pracech je ve srovnání s minulostí mnohem přiměřenější. Manželé se také vzájemně podporují v práci.

Číňané tradičně projevují úctu vůči starším lidem a milují mládí. Třebaže mnoho mladých manželských párů nežije s rodiči, udržují s nimi úzké vztahy. Číňané považují vztahy v rodině za velice důležité a své rodiče, děti, bratry a sestry, strýce a tety a ostatní příbuzné mají opravdu rádi.
Český jazyk

Dospělým Číňanů chybí motivace a čas, aby se pustili do studia češtiny. Mladí Číňané, kteří přijíždějí do České republiky a zvažují jaký jazyk se začít učit, dávají přednost angličtině a němčině před češtinou. Jejich rozhodnutí je motivováno čistě pragmaticky. Pokud se naučí dobře anglicky nebo německy, mohou své znalosti uplatnit i po návratu do Číny, kde se zvýší jejich šance na trhu práce. Znalosti češtiny jsou pro ně v Číně a ve světě, kam se případně chystají, nepoužitelné. Proto se i vysokoškolsky vzdělaní Číňané často spokojují s minimální znalostí češtiny.


Činnosti Číňanů v ČRDruh činnosti
Cca %
Podnikatel
46
Zaměstnanec
39
Student
8
Jiné
7*Obory podnikání se týkají např. obchodu, provozování restaurací, mezinárodního obchodování, škol zaměřených na bojová umění atd.Integrace do českých škol


Integrace Číňanů do českých škol probíhá stejně jako u většiny cizinců. Číňané jsou inteligentní a naučí se česky celkem rychle v českých školách. (Já osobně znám Číňana, který žil v Číně a když mu bylo 15, přestěhoval se s rodiči do ČR. Začal chodit na gymnasium a v roce 2011 byl studentem s nejlepšími maturitními výsledky v ročníku. Předtím česky neuměl a naučil se češtinu docela rychle.)


Učitel by měl Zohlednit kulturní odlišnost, vysvětlit ji ostatním dětem ve třídě.

Vhodné je využití vyučovacích předmětů jako zeměpis, občanská výchova, sloh, na 1. stupni vlastivěda, k představení nejen kultury země, odkud dítě pochází, zvyků a tradic, ale také české kultury, regionu, města. Třídní učitel může dítěti stanovit tzv. patrony z řad spolužáků, kteří by je doprovázeli ve školním životě, vysvětlovali kulturu české školy z pohledu dítěte (známkování, systém odměn, trestů,.. .). Učitel by měl upřednostňovat a podporovat kontakty s většinovou populací, pokud má ve třídě více dětí cizinců, jejich sdružování mezi sebou může vést k sociální izolaci. Také by měl začlenit dítě do volnočasových skupinových aktivit ve škole, tím přirozeně rozvíjet jeho sociálně komunikační dovednosti. V případě, že se vyskytuje ve škole více dětí cizinců, měl vy učitel mít databázi studentů či důchodců, ochotných doučovat především český jazyk. Také by vyučující měl udržovat a rozvíjet pravidelné kontakty s rodiči nebo zákonnými zástupci, k tomu je nutná znalost kulturního prostředí a hodnoty vzdělání vůbec, zvážit jazykové kompetence rodičů, kdo vede komunikaci, kdo tlumočí.


Prezentace Číňanů v českých médiích

Česká majorita většinou vnímá Číňany jako homogenní skupinu, či ji dokonce mylně pokládá za jakousi podskupinu početnější a známější komunity vietnamské (z českých médií se občas doslechneme o jakési "asijské komunitě").

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 PiPi PiPi | 9. června 2014 v 14:41 | Reagovat

牛屄 :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama