Zakázané město (Peking)

2. dubna 2011 v 13:01 |  China

Purpurové Zakázané město získalo své jméno díky tomu, že za císařské Číny bylo nepřístupné obyčejným smrtelníkům. Dovnitř smělo kromě císařské rodiny pouze vybrané služebnictvo, hosté a konkubíny. Jedná se o největší palácový komplex na světě má téměř kilometr na délku a 750m na šířku. Je obehnáno vysokou purpurovou zdí s obrannými věžemi v každém rohu a vodním příkopem.
Zakázané město je umístěno ve středu Pekingu, což je místo, které bylo považováno za střed vesmíru. Městem prochází severo-jižní osa, ke které jsou komponovány nejdůležitější budovy. Hlavní vstup je z jižní brány Nebeského klidu, kolem Sunjatsenova parku a přes mohutnou Polední bránu. Za touto branou je Zlatý potok ve tvaru tatarského luku přes který vede pět
mramorových mostů. Dále následuje brána Nejvyšší harmonie a ohromné nádvoří, které pojme sto tisíc lidí s vyvýšenou trojicí síní Dokonalé harmonie, Zachování harmonie a Nejvyšší harmonie.


To je budova, která měla být nejvyšším bodem Pekingu a žádná jiná věc, budova či strom uvnitř ani vně Zakázaného města ji nesměla převyšovat. Na sever od síně Nejvyšší harmonie pokračuje brána Nebeské čistoty a palác Pozemského klidu. Úplně na severu města je nevelká Císařská zahrada a brána Božské udatnosti vedoucí zpět do ulic Pekingu. Kolem osy města je ohromné množství sálů a paláců pro ubytování a vzdělávání, které jsou uspořádány do bloků, ohraničeny zdmi a odděleny vlastními branami a ulicemi.
V Zakázaném městě žily od 16. století císaři dynastie Ming a Qing. Postaveno bylo tak, aby do posledního detailu splňovalo principy Jin a Jan a symboliku tehdejší čínské kosmologie. Všechny sály mají vstup z jižní strany a jsou střeženy dvojicí lvů. Lev napravo si hraje s míčem, lev nalevo se lvíčetem. Budovy jsou dřevěné chráněné před požárem omítkami a jsou vždy otevřené na jih, kde mají vstup. Poblíž stojí ohromné nádoby na vodu pro případ požáru, pod kterými jsou navíc malá ohniště, aby voda v nádobách přes zimu nezamrzla.


Důležité jsou barvy střech a zdí. Žlutá barva je barvou císařskou, všechny budovy proto mají žlutou střechu. Výjimkou je knihovna, která má střechu černou - barva symbolizující vodu a voda chrání před ohněm. Modrá je barva nebe, zelená je barva budhistických chrámů a purpurová je barva ohně. Schodiště a podnože jsou z bílého mramoru. Každý detail ve městě nese vyobrazení draka - symbolu císařské moci a mužského principu. Devítka je v čínské kultuře magické číslo. Jako nejvyšší jednociferná lichá číslice má doslova božskou hodnotu. Proto je v Zakázaném městě 9999 místností a v každém detailu se vyskytuje číslo devět nebo jeho násobek. Ať už jde o počet střešních hřebenáčů, které mimo jiné určují důležitost budovy, počet hřebů ve dveřích, nebo sloupů či střešních nosníků. Všude najdete číslo devět. Výjimkou je snad pouze síň nejvyšší harmonie, která smí na střeše znázorňovat číslo deset.
zdroj: levanta.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama