Velká čínská zeď

2. dubna 2011 v 12:54 |  China
Čínská zeď je jedním z největších bravurních, stavebně technických děl všech dob. Stavěla se od roku 220 př. Kr. za císaře Čchin Š´-chuang-tiho přibližně deset let. Tento panovník platí za jednoho z největších despotů v dějinách. Některé úseky obranné zdi zřídila už dříve různá malá, navzájem si konkurující království na severu. Čchin Š´-chuang-ti rekrutoval armádu z rolníků, vojáků, kriminálníků a politických zajatců k obnově poškozených míst a spojení těchto jednotlivých částí. Tak vznikl uzavřený ochranný val přes hory podél hranic jeho říše. Zeď byla zamýšlena jako bašta proti válečným mongolským nomádům na severu a pravděpodobně také jako demonstrace císařovy moci a nádhery.'Cchin Š´-chuang-ti pověřil tímto projektem svého nejúspěšnějšího generála Meng Tiana. Zeď se plazila po horách, do údolí, přes pouště a bažiny. Byla stavěna na kamenných základech ze země a cihel. Z jejích strážních věží se šířily dosud nebývalou rychlostí pomocí kouřových signálů - v noci pomocí ohňových signálů - informace po celé zemi.
Zeď prý postavilo v potu tváře 300 000 lidí. Už jen organizace a zásobování takového množství pracovních sil byla výjimečným výkonem. Jedna legenda praví, že Čchin Š´-chuang-timu předpověděl mág, že zeď bude možno dokončit teprve tehdy, až v ní bude pochován Wan nebo 10 000 lidí. Císař nakonec našel muže jménem Wan, dal ho usmrtit a pohřbít ve zdi. Pravděpodobně mnoho tisíc lidí, kteří zemřeli během stavebních prací, v ní bylo zazděno. Zeď byla také nazývána Nejdelší hřbitov světa nebo Zeď slz.
V průběhu staletí však byla zanedbávána a rozpadala se. V roce 607 po Kr. za dynastie Suej bylo dílo rekonstruováno. V tomto období stavby se údajně účastnilo prací milion dělníků a polovina z nich zahynula. Za dynastie Ming (v letech 1368 - 1644) v 15. století dostala zeď konečně svou dnešní podobu. V posledních letech byly její části zrestaurovány pro cizinecký ruch.
Zeď začíná v blízkosti jezera Bo-Hai, severovýchodně od Pekingu a vede přes severní Čínu do pouště Gobi. Zeď se vine a kroutí, na některých místech běží paralelně s ní další ochranné valy, které lze připočítat. Údaje o délce jsou velmi rozdílné: Vzdušná čára mezi oběma koncovými body měří 2 450 kilometrů, zeď se všemi odbočkami a ohyby by mohla být dlouhá asi 6 000 až 6 500 kilometrů. Podle posledních zjištění je ještě o 2 000 km delší. Zeď je široká 5,5 metrů, vysoká průměrně 9 metrů, pozorovací věže mají výšku 12 metrů. Čínská zeď je výjimečně působivé dílo, které po staletí odolávalo vlivům větru i počasí.
Čínská zeď není však jen lákadlem pro turisty - je využívána k mnoha různým akcím, jako jsou například módní přehlídky, svatby či sportovní akce:

Módní přehlídka Fendi


Mladí čínští svatebčané

Skateboarding na Čínské zdi - proč ne?
Od roku 1987 je Velká čínská zeď zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Navzdory tomu je ochrana zdi dosud nedostatečná; v odlehlejších místech je zchátralá a dochází k rozebírání na stavební materiál. Zrestaurovány a turisticky zpřístupněny jsou jen některé menší úseky. V roce 2007 byla Velká čínská zeď zařazena mezi nových sedm divů světa.


zdroj: info-koktejl.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hry-online-zdarma-superhry hry-online-zdarma-superhry | Web | 29. srpna 2011 v 18:48 | Reagovat

Chceš vyhrát super telefon Nokia E7? Podívej se na http://raketka.cz/soutez-o-telefon-nokia-e7 a hlasuj(zabere to max 1 minutku) :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama