Lví tanec

18. dubna 2011 v 15:43 |  China


Trocha historie:

Toto cvičení se traduje již mnoho let, od dob, kdy se Čína nechala kolonizovat bez většího odporu od osmi cizích států. Lid Číny představoval spící lev, kterému ve spánku berou svobodu a hrdost na jeho vlastním území. Veškeré přímé provokace proti útlaku byly krutě trestány a tak školy wushu vytvořily lví tanec. Cizinci nepochopili jeho význam a mysleli, že se jedná o lidovou zábavu. Pro lid Číny byl však význam zřejmý. Lev musel být probuzen, aby nejprve oddaně poslouchal příkazů svého pána, svého učitele bojovníka wushu, který mu dával poznání jeho lví síly a dovednosti a poté se rozdováděl a bojoval o svoji ztracenou hrdost a svobodu.


Dnešní představení:

Lví tanec se takřka nezměnil od historie a je dochován ve svém významu dodnes. Lev je vytvořen ze dvou tanečníků, kdy jeden nese "hlavu" a druhý tvoří "tělo". Kolem lva zdánlivě
zmateně pobíhá bojovník wushu, který má za úkol lva probudit ze spánku, nabudit jeho

poslušnost a na závěr ho rozdovádět ke skrytým technikám boje, které navenek vypadají jako legrační, nemotorné, ale
přitom skokové, akrobatické a bojové
prvky. Lví tanec je doprovázen hudbou robustných bubnů, která má vyvolávat zlé duchy a přízraky. Lev
však tyto zlé síly svou majestátností vyžene ze svého území.


Využití:

Lví tanec je dnes již součástí různých, nejen Čínských festivalů, vystoupení, soutěží a společenských akcí. Většinou představuje rituální zahajovací obřad, aby se všem přítomným lidem či dané společenské události dostalo požehnání od bohů a všechna negativa byla zahnána. :-)

Zdroj: wu-shu.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama