INFO - Maggie Cheung - 張曼玉

5. dubna 2011 v 18:47 |  Maggie Cheung
"Myslím, že to vychází odněkud z hlubin mého nitra, ta síla, abych přestála všechno, co mě v životě potká. Když se tak dívám zpátky, myslím, že to byl právě ten pocit v anglické škole, když mi bylo osm a cítila jsem se tam jako jakýsi vetřelec...že právě tam se zrodila ta moje hrdost. Myslím že jsem hodně defenzivní, snažím se ale, abych taková už do budoucna nebyla."

Maggie Cheung se narodila v Honkongu, kam její rodiče dorazili ze Šanghaje. Jako dítě se údajně chtěla stát kadeřnicí, chodila na školu "St Paul's Convent" a když jí bylo osm, tak její obchodně zaměřená rodina emigrovala do Anglie, kde v kentském Bromley prožila část svého dětství a dospívání. V roce 1982, po střední škole, se do Honkongu vrátila původně jen na prázdniny, ale začala se zde věnovat modelingu, reklamě a jednu dobu pracovala také jako prodavačka v japonském obchodním domě. V roce 1983 se zúčastnila soutěže krásy Miss Hong Kong ve které obsadila druhé místo a současně se stala i nejfotogeničtější dívkou (Miss Photogenic). Ve stejném roce postoupila až do semifinále Miss World.

Od roku 1983 má na svém kontě přes 80 filmů, pravdou ale je, že před rokem 1988 se její role omezovaly na postavy přitažlivých dívek, jako byla například "May", přítelkyně hlavního hrdiny, policejního detektiva "Kevina" Chan Ka Kuie, v prvních třech dílech (1985, 1988 a 1992) akční série POLICE STORY s Jackie Chanem (ve "čtyřce" z roku 2004, STRACH NAD HONKONGEM, bychom ji ale hledali marně). Maggie často zmiňuje roli v kriminálním dramatu WONG GOK KA MOON (As Tears Go By, 1988) jako začátek své skutečné herecké kariéry. Role současně znamenala počátek plodné spolupráce s režisérem Wong Kar-Waiem. ("…Wong [Kar-Wai] pohlíží na krásu, nebo ženu spojovanou s krásou, jako na věc smyslnou, dokonalou, zatímco Olivier [Assayas] se více zabývá něčím niternějším a moderním...to je co, mě na mojí práci baví, ta proměna, abyste se přizpůsobili nárokům různých režisérů.")

Maggie Cheung je známá jako talentovaná multilingvistka. V YUEN LING-YUK (Centre stage, 1992) s lehkostí střídala plynulou mandarínštinu s kantonským i šanghajským dialektem. V dramatickém snímku s Nickem Noltem, ŽIVOT JE PEKLO (2004), mluvila zase plynulou angličtinou, francouzštinou a kantonskou a částečně i mandarínskou čínštinou. Díky své kosmopolitní výchově má před většinou honkongských herců, kteří mluví a hrají pouze kantonsky, nespornou výhodu (francouzsky se údajně naučila pro roli ve filmu AUGUSTIN, KRÁL KUNG-FU, 1999).

"Slova jako 'báječný,' 'skvělý,' 'ohromný', 'absolutně nádherný' v kantonské čínštině neexistují. Je to dobré, nebo je to prostě O.K. Tak to je. Kantonská čínština je velmi strohá…"Mimoazijští diváci se s ní začali seznamovat díky snímkům jako byl právě YUEN LING-YUK (Stříbrného medvěda pro "nejlepší herečku" Berlínského filmového festivalu získala právě za postavu Ruan Lingyu z tohoto filmu), Assayasovo fantasy IRMA VEP (1996), Wong Kar-Waiovo STVOŘENI PRO LÁSKU (2000) a jeho "pokračování" 2046 (2004), akční snímek z historické Číny HRDINA (2002) a drama ŽIVOT JE PEKLO (2004). ("...zažíváš mnohem více bolesti než ´běžní´ lidé, umře ti matka, umře ti otec, vykopne tě tvůj kluk, žiješ na ulici a ty emoce opravdu prožíváš... pak se s odstupem podíváš na natáčení a pomyslíš si, byla jsem tak smutná, protože mě ve filmu neměl rád můj přítel - nebo to bylo něco jiného, něco skutečného?" )

V letech 1998-2001 (za zmínku možná stojí, že se brali 26. prosince) byla provdaná za francouzského režiséra Oliviera Assayase. Vzájemné přátelské vazby po rozvodu nepřetrhali, jak o tom svědčí právě společný projekt ŽIVOT JE PEKLO (2004), který Cheung přinesl cenu pro "nejlepší herečku"na festivale v Cannes a také nominaci na Césara. Součástí její role drogově závislé ambiciózní zpěvačky Emily Wang byl - jak jinak - zpěv a písně jí napsal David Roback z Mazzy Star. V únoru 2007 jí newyorské "Timesy" za tuto roli zařadily mezi 22 velkých hereckých představitelů roku 2006. Roli Emily i roli v "Irmě" psal Olivier Assayas údajně speciálně pro ni a je první čínskou respektive asijskou umělkyní, která vůbec kdy získala ocenění pro "nejlepší herečku" na evropských filmových festivalech.Maggie Cheung je (září 2008) držitelkou pěti honkongských cen pro "nejlepší herečku" (za film TIAN MI MI čili "Comrades, Almost a Love Story" z roku 1996 získala současně i cenu Sdružení honkongských filmových kritiků, HKFCS). Na dalších šest honkongských filmových cen (v roce 1991 současně za "hlavní" i "vedlejší" roli) byla nominována. Na svém kontě má také čtyři Zlaté koně z Tajwanského filmového festivalu. Byla členkou poroty na filmových festivalech v Berlíně (1997), Benátkách (1999) a Cannes (2007) a v roce 2007 byla na Šanghajském mezinárodním filmovém festivale oceněna za "vyjímečný příspěvek" čínskému filmu.

Do roku 2008 pracovala na sedmi filmech nebo televizních seriálech s Tonym Leung Chiu Waiem (STVOŘENI PRO LÁSKU, HRDINA, 2046). V šesti filmech se objevila po boku Brigitte Lin (POLICE STO
RY), kterou považuje za svůj vzor a respektovanou herečku. Byla jí nabídnuta role v X2 (2003), mohla být obsazena do romantického kousku GEJŠA (2005), obě odmítla (Gejšu pro rasově příliš citlivé téma).

V současné době (2008) uvažuje, že nechá hraní a začne se věnovat skládání filmové hudby a malbě, ačkoli přiznává, že nějaký ten prostor pro příležitostné komediální role by tu mohl zůstat. Jak sama říká, pracovala na mnoha různých rolích a nechce se opakovat. ("Je čím dál těžší nalézt něco zajímavého.") Tato ikona asijské kinematografie a tvář parfémů Hermes a šampónů značky LUX nyní ve skutečnosti žije v Evropě a Honkong považuje za svůj druhý domov."Nezáleží na tom, kam odjíždím, pokaždé cítím, že něco opouštím. Pokaždé, když sedám do letadla, pláču. Letušky na Cathay Pacific si musí myslet, že jsem se zbláznila."Zdroj: csfd.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama